NSD05-12S12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
XP Power
In Stock: 10
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 420mA 9.2V - 36V Input
NSD05-12S12
DigiKey Part Number
1866-3618-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSD05-12S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 5W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
5 W
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
82%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9.2V
Package / Case
5-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.60" L x 1.00" W x 0.33" H (40.6mm x 25.4mm x 8.3mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
420mA