HVG-65-12A
DigiKey Part Number
1866-2854-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVG-65-12A
Description
LED DVR CC/CV ACDC 10.8-13.5V 5A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5A 10.8 ~ 13.5V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HVG-65-12A Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
60 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP65
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
86.5%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.50" L x 2.42" W x 1.45" H (165.0mm x 61.5mm x 36.8mm)
Voltage - Input (Min)
180VAC
Approval Agency
cURus
Voltage - Input (Max)
528VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
10.8 ~ 13.5V