A301-300-B2
DigiKey Part Number
A301-300-B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A301-300-B2
Description
INVERTER 12VDC 300W 2 OUTLET
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12VDC Voltage Input 300 W Power Output Continuous Inverter 2 AC Outlets NEMA 5-15R North America
Category
Connector - AC Output
NEMA 5-15R
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Connector - Voltage Input
Cigarette Lighter Plug
Series
Power - Output Continuous
300 W
Packaging
Box
Power - Output Surge
600 W
Part Status
Active
Remote Capability
No
Type
Inverter
Region Utilized
North America
Voltage - Output
110VAC
Size
6.50" L x 3.46" W x 2.91" H (165.0mm x 88.0mm x 74.0mm)
Voltage - Input
12VDC