SB10100L
DigiKey Part Number
3372-SB10100LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
MDD
Manufacturer Product Number
SB10100L
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 10A Surface Mount TO-277
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 10 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-277
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
10A