BCAP0025 P270 S12
DigiKey Part Number
589-BCAP0025P270S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCAP0025 P270 S12
Description
ULTRA CAP 2.7V 25F T/H BENT LEAD
Customer Reference
Detailed Description
25 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 25mOhm
Category
Termination
PC Pins
Manufacturer
Maxwell Technologies
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
25 F
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Height - Seated (Max)
1.004" (25.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C