BCMS403022I560 10A
DigiKey Part Number
5262-BCMS403022I56010ATR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-BCMS403022I56010ACT-ND - Cut Tape (CT)
5262-BCMS403022I56010ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCMS403022I560 10A
Description
FERRITE BEAD 56 OHM 1612 1LN
Detailed Description
56 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 1612 (4030 Metric) 10A 4mOhm
Category
Current Rating (Max)
10A
DC Resistance (DCR) (Max)
4mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1612 (4030 Metric)
Height (Max)
0.090" (2.28mm)
Size / Dimension
0.160" L x 0.120" W (4.06mm x 3.05mm)
Impedance @ Frequency
56 Ohms @ 100 MHz