WPS300S-150-5
WPS300S-150-5
DigiKey Part Number
4321-WPS300S-150-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WPS300S-150-5
Description
150V 5A 300W, 1mV/0.1mA, OCP/OVP
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 150V Output Bench (AC to DC) Power Supply LED 0 ~ 5A Output 300W Features Adjustable Screen Brightness, List Output, Programmable, RS232, RS485, Switching, USB, Wide Range
Category
Number of Characters
5
Manufacturer
MATRIX TECHNOLOGY INC.
Size / Dimension
9.843" L x 6.693" W x 4.370" H (250.00mm x 170.00mm x 111.00mm)
Series
Features
Adjustable Screen Brightness, List Output, Programmable, RS232, RS485, Switching, USB, Wide Range
Packaging
Case
Power (Watts)
300W
Part Status
Active
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.1% + 10mV; 0.2% + 2mA
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
0.02% + 5mV
Voltage - Supply
110VAC, 220VAC
Voltage Regulation - Load
0.02% + 5mV
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
0.02% + 5mA
Voltage - Output
0 ~ 150V
Current Regulation - Load
0.02% + 5mA
Current - Output
0 ~ 5A
Ripple
10mV rms, 3mA rms