MA4PK2004
DigiKey Part Number
1465-MA4PK2004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA4PK2004
Description
RF DIODE PIN 2000V 37.5W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF Diode PIN - Single 2000V 25 A 37.5 W
Category
Current - Max
25 A
Manufacturer
MACOM Technology Solutions
Capacitance @ Vr, F
3.2pF @ 100V, 1MHz
Series
Resistance @ If, F
200mOhm @ 500mA, 4MHz
Packaging
Tray
Power Dissipation (Max)
37.5 W
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TA)
Diode Type
PIN - Single
Package / Case
1075
Voltage - Peak Reverse (Max)
2000V