EE100/45/28-LP3
DigiKey Part Number
5035-EE100/45/28-LP3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EE100/45/28-LP3
Description
FERRITE CORE E LP3 1PC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated LP3 Ferrite Core E Type 3.937" (100.00mm) Length 1.102" (28.00mm) Width Diameter 1.772" (45.00mm) Height
Category
Effective Permeability (µe)
1777.0
Manufacturer
Maanshan New Conda Magnetic Industrial Co.,Ltd.
Initial Permeability (µi)
2300
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.28
Packaging
Box
Effective Length (le) mm
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
Core Type
E
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Supplier Device Package
E 100 x 45 x 28
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Material
LP3
Finish
Uncoated
Inductance Factor (Al)
8 µH
Height
1.772" (45.00mm)
Tolerance
±25%
Length
3.937" (100.00mm)
Gap
Ungapped
Width
1.102" (28.00mm)