SDS120J040H3-ISATH
DigiKey Part Number
1214-SDS120J040H3-ISATH-ND
Manufacturer
Sanan Power Semiconductor
Manufacturer Product Number
SDS120J040H3-ISATH
Description
DIODE SIL CARB 1200V 98A TO2472L
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 98A Through Hole TO-247-2L
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
96 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
2648pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-247-2L
Current - Average Rectified (Io)
98A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6 V @ 40 A