ASA025V170B5
DigiKey Part Number
1214-ASA025V170B5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASA025V170B5
Description
1700V 25A, TO247-2L, INDUSTRIAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1700 V 74A Through Hole TO-247-2L
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
75 µA @ 1.7 kV
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
2943pF @ 0V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1700 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
74A
Supplier Device Package
TO-247-2L
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6 V @ 25 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C