SSL-LX3044ID-12V
DigiKey Part Number
67-1067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSL-LX3044ID-12V
Description
LED RED DIFFUSED T-1 T/H
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red LED Indication - Discrete 12V Radial
Category
Lens Size
3mm, T-1
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
12V
Packaging
Bulk
Viewing Angle
60°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Peak
635nm
Configuration
Standard
Package / Case
Radial
Lens Color
Red
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Height (Max)
4.60mm