V661DA40
DigiKey Part Number
F3753-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V661DA40
Description
VARSTR 1.05KV 40KA ENCASED DISC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.05 kV 40 kA Varistor 1 Circuit Chassis Mount Encased Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V661DA40 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
1.155 kV
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
40 kA
Series
Energy
900J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
2000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
660 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
850 V
Mounting Type
Chassis Mount
Varistor Voltage (Min)
945 V
Package / Case
Encased Disc
Varistor Voltage (Typ)
1.05 kV