V5.5MLA0402NR
DigiKey Part Number
F2258TR-ND - Tape & Reel (TR)
F2258CT-ND - Cut Tape (CT)
F2258DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V5.5MLA0402NR
Description
VARISTOR 8.95V 20A 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.95 V 20 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V5.5MLA0402NR Models
Category
Varistor Voltage (Max)
10.8 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
20 A
Series
Energy
0.05J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
220 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
4 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
5.5 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
7.1 V
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
8.95 V