V300LA4P
DigiKey Part Number
F3010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V300LA4P
Description
VARISTOR 470V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V300LA4P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
25J
Capacitance @ Frequency
70 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
405 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V