V300LA20CP
DigiKey Part Number
F1951-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V300LA20CP
Description
VARISTOR 470V 6.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Current - Surge
6.5 kA
Energy
155J
Capacitance @ Frequency
5000 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
300 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
517 V