V140LA2P
DigiKey Part Number
F3003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V140LA2P
Description
VARISTOR 220V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V140LA2P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
242 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
12J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
180 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
220 V