TMOV25SP175M
DigiKey Part Number
F5324-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV25SP175M
Description
VARISTOR 270V 20KA SQUARE 25MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 V 20 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Square 25mm, 3 Lead
Category
Varistor Voltage (Max)
297 V
Current - Surge
20 kA
Series
Energy
250J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1900 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
175 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
225 V
Varistor Voltage (Min)
243 V
Varistor Voltage (Typ)
270 V
Package / Case
Square 25mm, 3 Lead