TMOV20RP320EL2T7
DigiKey Part Number
F5593TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5593CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP320EL2T7
Description
VARISTOR 510V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Current - Surge
10 kA
Energy
270J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
750 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
320 V
Maximum DC Volts
420 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
561 V