SZ1SMA90AT3G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
146V Clamp 2.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
SZ1SMA90AT3G
DigiKey Part Number
18-SZ1SMA90AT3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMA90AT3G
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Capacitance @ Frequency
169pF @ 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.8A