SR70-02CTG
DigiKey Part Number
F5915TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5915CT-ND - Cut Tape (CT)
F5915DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR70-02CTG
Description
TVS DIODE 70VWM 12VC SOT1434
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V (Typ) Clamp 30A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-143-4
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30A (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
Ethernet
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
2pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Type
Steering (Rail to Rail)
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
2
Package / Case
TO-253-4, TO-253AA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12V (Typ)