SMDJ40CA
DigiKey Part Number
SMDJ40CATR-ND - Tape & Reel (TR)
SMDJ40CACT-ND - Cut Tape (CT)
SMDJ40CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ40CA
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 46.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMDJ40CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.5A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V