SMCJ250A
DigiKey Part Number
SMCJ250ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ250ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ250ALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ250A
Description
TVS DIODE 250VWM 405VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
405V Clamp 3.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ250A Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
405V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.7A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
Yes
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
250V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
279V