SMCJ100CA
DigiKey Part Number
SMCJ100CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ100CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ100CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ100CA
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Detailed Description
162V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
SMCJ100CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Voltage - Breakdown (Min)
111V