SMBJ170CA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMBJ170CA |
Description | TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AA |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 275V Clamp 2.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SMBJ170CA Models |
Category | Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V |
Mfr | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.2A |
Series | Power - Peak Pulse 600W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V | Package / Case DO-214AA, SMB |
Voltage - Breakdown (Min) 189V | Supplier Device Package |