SMAJ51CA
DigiKey Part Number
SMAJ51CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ51CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ51CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ51CA
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82.4V Clamp 4.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ51CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.9A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
Yes
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V