Q6006NH4TP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 445
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
In Stock: 17
In Stock: 378
In Stock: 680
In Stock: 25
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 6 A Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263
Q6006NH4TP
DigiKey Part Number
Q6006NH4TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q6006NH4TP
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 6A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - On State (It (RMS)) (Max)
6 A
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
80A, 85A