PSR070FS0200Z | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-PSR070FS0200Z-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PSR070FS0200Z |
Description | FUSE SQUARE 200A 1.3KVAC/1KVDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 30 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 200A 1.3 kVAC 1 kVDC Fuse Square Bolt Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - DC 1 kVDC |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Response Time Fast Blow |
Series | Applications Semiconductors |
Packaging Bulk | Approval Agency CCC, CE, cURus, UL |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mounting Type Bolt Mount | Breaking Capacity @ Rated Voltage 100kA AC, 150kA DC |
Fuse Type Square | Size / Dimension 2.913" L x 1.693" W x 1.929" H (74.00mm x 43.00mm x 49.00mm) |
Current Rating (Amps) 200A | Melting I²t 4177.0 |