PHS120A6
DigiKey Part Number
5666-PHS120A6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHS120A6
Description
SSR RELAY SPST-NO 6A
Voltage - Input
120VAC
Series
Load Current
6 A
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C