PHS120A10 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-PHS120A10-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PHS120A10 |
Description | SSR RELAY SPST-NO 10A |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module |
Datasheet | Datasheet |
Category | Output Type AC, Proportional Control |
Mfr | Voltage - Input 120VAC |
Series | Load Current 10 A |
Packaging Bulk | Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
Part Status Active | Operating Temperature -20°C ~ 60°C |