P1004-95-X
DigiKey Part Number
5666-P1004-95-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1004-95-X
Description
POT 100K OHM 1/4W WIREWOUND LIN
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Wirewound 0.25W, 1/4W Wire Leads
Category
Number of Turns
1.0
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Taper
Linear
Series
Number of Gangs
1
Packaging
Bulk
Adjustment Type
User Defined
Part Status
Active
Rotation
300°
Resistance (Ohms)
100k
Resistive Material
Wirewound
Tolerance
±10%
Termination Style
Wire Leads
Power (Watts)
0.25W, 1/4W