MD16200S-DKM2MM
DigiKey Part Number
F6473-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD16200S-DKM2MM
Description
DIODE MODULE GP 1600V 200A S3
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 1600 V 200A Chassis Mount S-3 Module
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 600 A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 1600 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Standard
Package / Case
S-3 Module
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1600 V
Supplier Device Package
S3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200A