LFT600601C
DigiKey Part Number
LFT600601C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFT600601C
Description
FUSE BLOK CART 600V 60A DIN RAIL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Block 60 A 600V 1 Circuit Cartridge DIN Rail
Category
Current Rating (Amps)
60 A
Number of Circuits
1
Fuse Size
0.813" Dia x 1.56" L (20.65mm x 39.7mm)