LFT300603C
DigiKey Part Number
LFT300603C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFT300603C
Description
FUSE BLOK CART 300V 60A DIN RAIL
Detailed Description
Fuse Block 60 A 300V 3 Circuit Cartridge DIN Rail
Category
Current Rating (Amps)
60 A
Number of Circuits
3
Fuse Size
0.563" Dia x 0.874" L (14.3mm x 22.2mm)