L70QS150.V
DigiKey Part Number
5666-L70QS150.V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L70QS150.V
Description
FUSE CRTRDGE 150A 700VAC/700VDC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150A 700 VAC 700 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
700 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Semiconductors
Packaging
Box
Approval Agency
CE, cURus, UR
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 50kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Current Rating (Amps)
150A
Size / Dimension
1.218" Dia x 5.085" L (30.94mm x 129.16mm)
Voltage Rating - AC
700 VAC