L50S080.T
DigiKey Part Number
5666-L50S080.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L50S080.T
Description
FUSE CARTRIDGE 80A 500VAC/450VDC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80A 500 VAC 450 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - AC
500 VAC
Voltage Rating - DC
450 VDC
Current Rating (Amps)
80A
Size / Dimension
1.000" Dia x 2.126" L (25.40mm x 54.00mm)