KLKR030.TS
DigiKey Part Number
5666-KLKR030.TS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KLKR030.TS
Description
FUSE CARTRIDGE 30A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Class
CC
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Current Rating (Amps)
30A
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC