JLLN060.T
DigiKey Part Number
5666-JLLN060.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JLLN060.T
Description
FUSE CARTRIDGE 60A 300VAC/160VDC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60A 300 VAC 160 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
160 VDC
Approval Agency
CE, CSA, UR
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
60A
Size / Dimension
0.563" Dia x 0.874" L (14.30mm x 22.20mm)
Voltage Rating - AC
300 VAC