FLEX-14-10-15
DigiKey Part Number
HE555-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FLEX-14-10-15
Description
SWITCH REED SPST-NO 350MA 140V
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Glass Body Reed Switch SPST-NO 10 ~ 15AT Operate Range 10W 350mA (AC), 500mA (DC) 140 V Through Hole
Category
Power - Rated
10W
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Operate Time
0.55 ms
Series
Release Time
0.2 ms
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
Axial
Type
Glass Body Reed
Length - Overall
1.744" (44.30mm)
Circuit
SPST-NO
Size - Body
0.090" Dia x 0.551" L (2.28mm x 14.00mm)
Operate Range
10 ~ 15AT
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Switching
350mA (AC), 500mA (DC)
Capacitance
0.2 pF
Voltage - Switching AC
140 V
Current - Carry
1A (DC)
Voltage - Switching DC
200 V