AQ36C-01FTG
DigiKey Part Number
F10393TR-ND - Tape & Reel (TR)
F10393CT-ND - Cut Tape (CT)
F10393DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQ36C-01FTG
Description
TVS DIODE 36VWM 62VC SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
CAN
Series
Capacitance @ Frequency
30pF @ 1MHz (Max)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
62V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)
Base Product Number
Power - Peak Pulse
450W