ALT115-X-SW
DigiKey Part Number
5666-ALT115-X-SW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALT115-X-SW
Description
RELAY IMPULSE DPDT 115V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Impulse Relay DPDT (2 Form C) 115VAC Coil Socketable
Category
Switching Voltage
240VAC - Nom
Mfr
Coil Type
Latching, Single Coil
Series
Features
Debounce Delay
Packaging
Bulk
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 50°C