72R135XMR
DigiKey Part Number
F11462CT-ND - Cut Tape (CT)
F11462TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
72R135XMR
Description
PTC RESET FUSE 72V 1.35A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 1.35 A Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
72R135XMR Models
Category
Time to Trip
9.6 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
120 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
300 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
72V
Size / Dimension
0.535" Dia x 0.122" T (13.58mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.35 A
Height - Seated (Max)
0.780" (19.80mm)
Current - Trip (It)
2.7 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A