72R075XPR
DigiKey Part Number
72R075XPRCT-ND - Cut Tape (CT)
72R075XPRTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
72R075XPR
Description
PTC RESET FUSE 72V 750MA RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 750 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
6.3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
250 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
600 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
72V
Size / Dimension
0.402" Dia x 0.122" T (10.20mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Height - Seated (Max)
0.598" (15.20mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A