72R030XPR
DigiKey Part Number
18-72R030XPRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-72R030XPRTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
72R030XPR
Description
PTC RESET FUSE 72V 300MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 300 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
3 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
880 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
2.1 Ohms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
72V
Size / Dimension
0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
300 mA
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Current - Trip (It)
600 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A