60R090XU
DigiKey Part Number
F1923-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
60R090XU
Description
PTC RESET FUSE 60V 900MA RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 900 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
60R090XU Models
Category
Time to Trip
7.2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
200 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
470 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.441" Dia x 0.122" T (11.20mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
900 mA
Height - Seated (Max)
0.622" (15.80mm)
Current - Trip (It)
1.8 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A