2920L330/24MR
DigiKey Part Number
F8135TR-ND - Tape & Reel (TR)
F8135CT-ND - Cut Tape (CT)
F8135DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2920L330/24MR
Description
PTC RESET FUSE 24V 3.3A 2920
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 3.3 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2920L330/24MR Models
Category
Time to Trip
5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
15 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
55 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
24V
Size / Dimension
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3.3 A
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Trip (It)
5.5 A
Current - Max
40 A