2920L110/60MR
DigiKey Part Number
F8134TR-ND - Tape & Reel (TR)
F8134CT-ND - Cut Tape (CT)
F8134DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2920L110/60MR
Description
PTC RESET FUSE 60V 1.1A 2920
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 1.1 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2920L110/60MR Models
Category
Time to Trip
500 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
120 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
410 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
2920 (7351 Metric), Concave
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.289" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.1 A
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Trip (It)
2.2 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
20 A