1210L075/24PR
DigiKey Part Number
F4146TR-ND - Tape & Reel (TR)
F4146CT-ND - Cut Tape (CT)
F4146DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210L075/24PR
Description
PTC RESET FUSE 24V 750MA 1210
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 750 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1210L075/24PR Models
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
130 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
400 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Voltage - Max
24V
Size / Dimension
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
100 A