1.5KE6.8CA-B
DigiKey Part Number
F5117-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE6.8CA-B
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.5V Clamp 144.8A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE6.8CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
144.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
6.45V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.5V