05073.15MXP
DigiKey Part Number
F7692-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
05073.15MXP
Description
FUSE CERAMIC 3.15A 650VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.15 A 650 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder Cartridge, Non-Standard
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
150A
Packaging
Bulk
Melting I²t
9.3
Part Status
Active
Approval Agency
CE, cURus
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.056 Ohms